Enterprise Europe Network

Oferta dla firm

Publikacje

Opinie

Polecane strony

Newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych podanych w celu wysyłki newslettera jest Fundusz Górnośląski S.A. z siedzibą w Katowicach (40-086), ul. Sokolska 8. Podając adres e-mail wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania newslettera oraz na otrzymywanie od Funduszu Górnośląskiego S.A. informacji handlowych na podany adres e-mail. Ze szczegółami dotyczącymi przetwarzania danych przez Spółkę danych osobowych można się zapoznać w informacji - Ochrona danych osobowych

 

 

 

Historie Sukcesu naszych Klientów


Producent przypraw i mieszanek przyprawowych z Katowic, dzięki wsparciu lokalnego ośrodka EEN, dociera ze swoją ofertą na rynek słowacki

Digesta to firma z wieloletnim doświadczeniem na rynku spożywczym. Jej specjalizacją od samego początku są przyprawy i mieszanki przyprawowe oraz dodatki pomocnicze stosowane w przetwórstwie spożywczym. Firma bazuje na bardzo dobrej jakości naturalnych składnikach, importowanych z różnych stron świata, najczęściej bezpośrednio od producentów.

Celem i ambicją firmy jest stałe poszerzanie rynków zbytu dla swoich produktów. Na drodze do osiągnięcia tego celu pojawia się katowicki ośrodek sieci Enterprise Europe Network, do którego firma Digesta zgłasza się na początku 2021 r. z zamiarem wystawienia swojej oferty, w szeroko promowanej, międzynarodowej bazie ofert kooperacyjnych. Oferta zostaje dość szybko zauważona przez partnera ze Słowacji, który świadczy usługi w zakresie sprzedaży, dystrybucji, magazynowania i przechowywania różnych produktów, min. z branży spożywczej i HoReCa. Wstępne rozmowy i negocjacje odbywają się ze wsparciem przedstawicielek ośrodków Enterprise Europe Network z Katowic i Preszowa (Słowacja).
Finalnie pomiędzy partnerami zostaje zawarta umowa o współpracy (wrzesień 2021), na mocy której słowacka firma podejmuje się promocji i dystrybucji produktów firmy Digesta na rynku słowackim i nie tylko.

https://www.digesta.com.pl/


Polski importer i dystrybutor produktów spożywczych z różnych regionów świata, korzystając ze wsparcia katowickiego ośrodka Enterprise Europe Network, zawiera współpracę z rumuńską firmą

OurWay Sp. z o.o. to śląska firma z kilkunastoletnim doświadczeniem w handlu na rynku spożywczym. Firma korzystała i nadal korzysta z narzędzi, jakie sieć Enterprise Europe Network oferuje przedsiębiorcom w zakresie internacjonalizacji. Już przy pierwszym spotkaniu z konsultantką EEN,  przedstawicielka OurWay jasno zaznaczyła, że poszukuje produktów spożywczych z różnych regionów świata, dobrych gatunkowo, zarówno znanych i cenionych na polskim rynku, jak i zupełnie nowych, które mogą się spodobać polskim konsumentom.

Szczegółowy wywiad i diagnoza potrzeb zaowocowały utworzeniem profilu partnera w bazie sieci, opracowano też i umieszczono zapytanie ofertowe firmy na różnych forach internetowych sieci, służących konsultantom do kontaktu i wymiany informacji, w celu znalezienia docelowego partnera, czy produktu. Podjęte przez EEN Katowice te wielotorowe działania doprowadziły w połowie 2020 r. do zainicjowania kontaktu pomiędzy firmą OurWay, a uznanym rumuńskim producentem spożywczym z regionu Alba, który ma w swoim portfolio produkty dobrej jakości, bez sztucznych dodatków. Po wstępnych rozmowach rumuński partner wysłał do Polski próbki wybranych produktów, które firma OurWay oceniła bardzo wysoko, zarówno pod względem walorów smakowych, jak i jakości użytych składników, tym samym zachęcając do ich zakupu dwóch swoich klientów na rynku polskim. Polsko rumuńska umowa handlowa została zawarta we wrześniu 2020 r.

 

www.ourway.com.pl


Współpraca polskiej i czeskiej uczelni w projekcie dotyczącym inteligentnych rozwiązań dla sektora energii i środowiska V4 (Fundusz Wyszehradzki) i UE (Be Smart).

Politechnika VSB w Ostrawie, jako największa uczelnia techniczna w regionie poszukiwała partnera do projektu pod nazwą „Wymiana inteligentnych rozwiązań pomiędzy V4 (Funduszem Wyszehradzkim) a Unią Europejską w dziedzinie energii i ochrony środowiska". Dzięki wcześniejszej współpracy z ośrodkiem Enterprise Europe Network przy Regionalnej Izby Gospodarczej w Ostrawie, konsultanci EEN w Katowicach podjęli się zadania poszukiwania odpowiedniego partnera w Polsce. Skontaktowali się z katowickim ośrodkiem EEN, wieloletnim partnerem, z prośbą o pomoc w poszukiwaniach.

Katowicki ośrodek EEN polecił kilka kontaktów, ale najbardziej odpowiednim partnerem do współpracy była Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej. Uczelnie podjęły współpracę przy tym
wspólnym projekcie skupionym na inteligentnych rozwiązaniach, tzw. „smart", w dziedzinie energii i środowiska (Be Smart). Tematyka projektu skupiła się na interdyscyplinarnym wpływie użytkowania
energii, także jej akumulacji, na środowisko i życie ludności. Celem programu było niwelowanie różnic między kobietami i mężczyznami pracujących w sektorze  badawczo-rozwojowym oraz zwiększanie udziału i przywództwa kobiet w tym obszarze. Dotychczasowe obserwacje wykazywały, iż większość oddziaływań na obszar energii i środowiska jest jedynie „zdecentralizowana", jak np. w sektorze
badawczym, w edukacji czy też w biznesie. Głównym osiągnięciem w realizacji projektu było powiązanie wspomnianego wpływu zaangażowania kobiet i młodych pracowników będących na początku ich kariery zawodowej w działania związane z energetyką i środowiskiem.

 

https://wsb.edu.pl/


Śląska firma z wieloletnią tradycją rozszerza swoją działalność na nowe rynki zgodnie z ambitnie opracowaną strategią eksportową i przy wsparciu katowickiego ośrodka Enterprise Europe Network

Precyzyjna obróbka skrawaniem CNC to specjalność rodzinnej firmy TADEX z Częstochowy – firmy mocno opartej na kilkudziesięcioletniej tradycji, dumnej ze swej długiej historii sięgającej czasów powojennych, ale odważnie i ambitnie realizującej współczesne wyzwania. Obecnie firma prowadzona jest przez czwarte pokolenie założycieli, a ze względu na ciągły rozwój i duże inwestycje z sukcesem dopisuje nowy rozdział tej rodzinnej kroniki.

Dzięki wyspecjalizowanej kadrze, nowoczesnym technologiom i parkowi maszyn dynamicznie wprowadza na rynek innowacyjne usługi. Firma zaczynała od rynków lokalnych i regionalnych, następnie pojawiła się na krajowych.Ich segment to usługi dla przemysłu motoryzacyjnego, hydrauliki siłowej, przemysłu medycznego, klimatyzacji i wentylacji. Naturalnym etapem rozwoju było poszukiwanie zagranicznych rynków zbytu i partnerów poza Polską. Tutaj z pomocą przyszedł im katowicki ośrodek Enterprise Europe Network przy Funduszu Górnośląskim SA. Właściciele oczekiwali pomocy w wyszukaniu odpowiednich wydarzeń biznesowych, partnerów na rynkach międzynarodowych, a także w pozyskaniu środków na zrealizowanie ambitnie założonej strategii eksportowej. Wspólnie z konsultantem EEN zdiagnozowano potrzeby i zdefiniowano, co jest unikalnym atutem marki firmy Tadex. 

Opracowana w ten sposób strategia objęła m.in. udział w targach jako wystawca (Hannover Messe 2021 i 2022, Frankfurt 2021, MSV Brno 2021), misje biznesowe (AGRITECHNICA Hannover 2021), wejście na perspektywiczny rynek (Forum Przemysłowe Kijów 2021) oraz dodatkowe działania promocyjne. Na tak zakrojony plan udało się w czerwcu 2020 r. pozyskać środki z programu „GO TO BRAND” i mając zagwarantowaną dotację,firma Tadex przystąpiła do kolejnego etapu swojej rynkowej ekspansji.

Dzisiaj, mimo pandemii, a co za tym poszło, często odwoływanych czy przekładanych wydarzeń i spotkań – firma stara się jak najlepiej wykorzystać szansę, jaką dają pozyskane środki pomocowe, a także regularny kontakt ze specjalistami naszego ośrodka. Razem przecież łatwiej i szybciej do celu.

https://tadex.com.pl/Dzięki wsparciu ośrodka Enterprise Europe Network w Katowicach, śląska rodzinna firma pozyskuje partnera z Danii do długoterminowej współpracy.

Artwood to mała, rodzinna firma zlokalizowana w uzdrowiskowej miejscowości Wisła w województwie śląskim. Od ponad 10 lat firma zajmuje się obróbką drewna, oferując produkty z drewna surowego i lakierowanego. Są to gałki, uchwyty, nóżki do mebli oraz drewniane elementy stylowych lamp.

W procesie produkcji firma stawia przede wszystkim na ekologiczne metody obróbki i lakierowania oraz na wysokiej klasy surowiec.  Firma jest zainteresowana poszerzeniem rynku zbytu dla swoich produktów, jak i realizacją indywidualnych zleceń od partnerów zagranicznych.
Pierwszy kontakt Artwood z ośrodkiem Enterprise Europe Network przy Funduszu Górnośląskim S.A w Katowicach ma miejsce w połowie 2019 r.
Firma dowiaduje się w szczegółach o usługach ośrodka w zakresie internacjonalizacji i, za namową konsultantki ośrodka, decyduje się na zamieszczenie swojego profilu w międzynarodowej bazie ofert kooperacyjnych sieci  Enterprise Europe Network. Po dogłębnej analizie potrzeb klienta, ta forma wsparcia wydaje się być najbardziej odpowiednia pod kątem możliwości znalezienia zagranicznego partnera do współpracy.
Proces rejestracji oferty firmy, przygotowanej przez ośrodek w Katowicach, przebiega szybko i sprawnie, tak że po upływie kilku tygodni pojawiają się  pierwsze zapytania ofertowe od zagranicznych kontrahentów. Wśród nich dominują partnerzy z krajów skandynawskich, którzy szczególnie cenią sobie aspekt ekologiczny w podejściu do oferowanych produktów oraz do samego procesu produkcji.  Jednym z nich jest duński producent i dostawca dużych konstrukcyjnych klocków dla dzieci, cieszących się  popularnością w całej Danii, a także w niektórych regionach Niemiec. Ten partner poszukuje wykonawców drewnianych elementów montażowych, niezbędnych do tworzenia różnych konstrukcji z klocków. Pod koniec 2019 roku, przy asyście ośrodków Enterprise Europe Network w Katowicach i w Kopenhadze,  duński producent oraz firma Artwood podejmują kontakt i rozpoczynają negocjacje biznesowe.  

Oficjalna współpraca pomiędzy firmami rozpoczyna się na początku 2020 r. i, mimo pandemii, trwa do dziś.  Choć duński producent  nigdy nie odwiedził polskiej firmy, postrzega ją jako niezawodnego partnera, który rozumie potrzeby swoich klientów, wie jak ich traktować i, co najważniejsze, realizuje dostawy na czas.

 

https://piotradamik.wixsite.com/artwood


Moda Polska z Jaworzna na rynkach światowych dzięki wsparciu katowickiego ośrodka Enterprise Europe Network

Firma „Ballerina Zdzisław Wesecki” - producent rajstop damskich i dziecięcych oraz pończoch i bielizny damskiej - to rodzinna firma z Jaworzna  w woj. śląskim, działająca od 1996 r. i prowadzona z sukcesem przez ojca i córkę.

Od początku swojej działalności specjalizuje się w ekskluzywnym wzornictwie - ich kolekcje rajstop są wynikiem pracy wykwalifikowanych projektantów, którzy wspólnie z technologami produkcji kładą nacisk na jakość materiałową i wykonawstwo poszczególnych artykułów. Dysponują nowoczesnym parkiem maszyn, dzięki czemu kreują modę pończoszniczą o wyjątkowych możliwościach, w tym w oparciu o opatentowaną metodologię produkcji wyrobów pończoszniczych oraz bielizny zawierających koncentrat feromonu. Ich kolekcje obejmują ponad 150 różnorodnych wzorów podzielonych na kilka linii i prezentowane są na największych imprezach branżowych w Europie, cyklicznie firma bierze udział w targach w Paryżu, Lyonie, Moskwie.

Dla mikro firmy największym wyzwaniem jest udźwignięcie kosztów związanych z promocją na docelowych rynkach, w tym koszty systematycznego uczestnictwa w międzynarodowych imprezach branżowych, dzięki którym udaje im się docierać na nowe rynki i pozyskiwać kolejnych kontrahentów.

Poszukując wsparcia w międzynarodowej ekspansji 5 lat temu firma trafiła do naszego ośrodka Enterprise Europe Network. Po dokonaniu diagnozy i rozeznaniu potrzeb klienta, a także dostępnych programów nasi konsultanci pomogli przygotować firmie wnioski aplikacyjne do dwóch kolejnych edycji programu „Go To Brand”, dzięki czemu – mimo problemów związanych z pandemią – firma aktualnie nadal jest obecna na rynku i z powodzeniem przedstawia swoje najnowsze kolekcje (m.in. z feromonami) na rynkach nie tylko europejskich, ale globalnych (m.in. w Tokio i Dubaju).

Dzięki  wsparciu ze środków programu oraz wsparciu konsultantów naszego ośrodka w przygotowaniu strategii eksportowej firma Ballerina zdecydowała się poszerzyć zakres poszukiwań nowych kontrahentów o rynki pozaeuropejskie i wejść na rynki arabskie oraz azjatyckie. Bez udziału w programie „Go To Brand”, z którego dwukrotnie pozyskała środki, takie koszty nie byłyby dla tej mikro firmy możliwe do samodzielnego udźwignięcia.

To wsparcie pozwala firmie być aktywnym uczestnikiem programu promocji branży Moda Polska na świecie (promują również Markę Polskiej Gospodarki ) i docierać do nowych kontrahentów. Dzięki pozyskaniu środków z UE firma odważniej przystępuje do kosztownych prac nad nowymi innowacyjnymi kolekcjami, a ich szanse przetrwania w trudnym pandemicznym okresie i na trudnym rynku modowym zwiększają się z każdym udziałem w kolejnych międzynarodowych targach. Miło nam być małą częścią ich sukcesu.

 

http://www.studiocollants.com/

 


Copyright © 2020 by Fundusz Górnośląski S.A. tworzenie stron www: aptus.pl